5 najciekawszych zabytków Lublina

Lublin to miasto, które może pochwalić się wielowiekową historią. Założone już w VI wieku, obecnie mające ponad 340 tysięcy mieszkańców, przyciąga turystów swoimi ciekawymi atrakcjami i okolicami. Gdy także myślisz o odwiedzeniu Lublina, sprawdź z nami 5 najciekawszych zabytków w tym mieście!

Zamek Lubelski
Jednym z najbardziej popularnych zabytków miasta jest Zamek Lubelski, który pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Początkowo wzniesiony w stylu gotyckim przez Kazimierza Wielkiego, z czasem popadł w ruinę i został rozebrany w XVIII wieku. Odbudowany w wieku XIX – obecnie jest siedzibą Muzeum Lubelskiego. Możemy zobaczyć w nim obraz „Unia Lubelska” pędzla Jana Matejki. W zespole zamkowym znajdują się także XIII-wieczny donżon, Kaplica Trójcy Świętej, dawne więzienie.

Archikatedra Lubelska
Kościół pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku. W środku możemy zobaczyć zachwycające iluzjonistyczne polichromie i majestatyczny ołtarz główny. W zespole klasztornym jezuitów, do którego należy archikatedra, znajduje się też Wieża Trynitarska.

Stary Ratusz
Trybunał Główny Koronny w Lublinie był najwyższym sądem apelacyjnym Korony Królestwa Polskiego I Rzeczypospolitej dla spraw prawa ziemskiego. Znajduje się na rynku Starego Miasta. W jego podziemiach znajduje się Lubelska Trasa Podziemna.

Fortyfikacje miejskie
Lublin znany jest również ze swoich fortyfikacji miejskich, między innymi z takich jak Baszta Gotycka, Brama Krakowska. Zabudowania wywodzą się z okresie średniowiecznego i stanowią wciąż żywe świadectwo gotyckich obwarowań staromiejskich. Na uwagę zasługuje też Brama Grodzka nazywana Żydowską, która prowadzi z zamku na Stare Miasto. Jest również pozostałością dawnych obwarowań miejskich z XIV wieku.

Zespół klasztorny dominikanów
Obejmuje jeden z najstarszych kościołów miasta, czyli kościół pw. św. Stanisława, a także zbudowania klasztorne sięgające czasów średniowiecznych.

W trakcie zwiedzania miasta warto też skosztować lokalnej kuchni – restauracja Lublin zapewni każdemu chwilę wypoczynku przy pysznych potrawach.

Może Ci się również spodoba