Jeśli zobaczysz to na swoim podwórku, nie zabijaj tego! Oto dlaczego – Viralowe.pl – Najciekawsze artykuły w sieci

Mało jest rzeczy, które irytują bardziej niż chwasty pojawiające się w wypielęgnowanym ogródku.

Jest jednak pewna roślina uważana za chwast, która tak naprawdę wcale nim nie jest. To purslane – portulaka pospolita (portulaca oleracea). Ma wiele właściwości zdrowotnych, o których większość ludzi nie ma pojęcia.

Większość ludzi uznaje go za chwast, jednak zamiast go wyrywać warto rozważyć ochronę i zbieranie. Korzyści zdrowotne związane z tą rośliną mogą zaoszczędzić wizyt u lekarza i w aptece.

Portulaka jest nie tylko jadalna, ale ma dużą, tak zwaną gęstość odżywczą, co oznacza, że zawiera bardzo dużo wartościowych składników. Roślina ta wręcz kipi witaminami i minerałami. Jest bogata w wapń, żelazo, sód, potas i magnez. Poza tym ma 7 razy więcej beta karotenu niż marchew, 6 razy więcej witaminy E oraz aż 14 razy więcej kwasów tłuszczowych Omega 3 niż szpinak. Więc nie tylko doskonale odżywia, ale także uzupełnia powstałe w wyniku ubogiej diety niedobory.

Ta niepozorna roślina działa cuda dla systemu odpornościowego, wspomaga trawienie oraz zapobiega nowotworom, udarom i chorobom serca.

Jest dość powszechna i jeśli masz ją w swoim ogrodzie nie wyrywaj lecz jedz na zdrowie! Jeśli natomiast jej nie masz, możesz posadzić, bo jest bardzo niewymagająca w uprawie.

Przyrządza się ją tak, jak szpinak. Można dodawać do zup, ale najlepiej spożywać na surowo, np. w sałatkach. Ma chrupkie liście i jest bardzo smaczna, o lekko cytrynowym smaku.

Jeśli dla Ciebie to wciąż za mało, to wiedz, że wykazano iż roślina ta przeciwdziała występowaniu zaburzeń rozwojowych u dzieci, takich jak autyzm i ADHD.

Więc zamiast się denerwować, że masz w ogrodzie chwasty, ciesz się, że masz tam naprawdę zdrowe pożywienie! 🙂

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Log in

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Close
of

Processing files…